ПРАВОМІРНІСТЬ НАДАННЯ ПОДАТКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ФІЗИЧНУ ОСОБУ НОТАРІУСАМИ

 

Політило Валерій Ярославович,

здобувач Запорізького національного університету 

Нині надання відповідей на звернення нотаріусів стосовно надходження до них запитів державної податкової інспекції щодо надання інформації про вступ фізичних осіб у права спадкоємця (обдаровуваного) з обов’язковим зазначенням повних даних про таку особу та даних про майно, отримане за правом спадкування (дарування) здійснюється згідно з вимогами ст. 19 Конституції України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 5 Закону України «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 року на нотаріусів покладено обов’язок зберігати в таємниці відомості про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов’язки, одержані ним у зв’язку з вчиненням нотаріальних дій [1].

У ст. 8 цього Закону встановлено перелік органів та осіб, на вимогу яких нотаріусом надаються довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи. Так, відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про нотаріат» довідки про суму нотаріально посвідчених договорів, що необхідні виключно для встановлення додержання законодавства з питань оподаткування, надаються нотаріусом протягом 10 робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу органів доходів і зборів [1].

Також відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право отримувати від нотаріусів за письмовим запитом інформацію про вступ фізичної особи у права спадкоємця з обов’язковим зазначенням повних даних про таку особу та даних про майно, отримане за правом спадкування [2].

Відповідно до ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право також звернутися до платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження [2].

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Цією ж статтею Податкового кодексу України передбачено перелік підстав надсилання письмового запиту про подання інформації платнику податків або іншим суб’єктам інформаційних відносин.

Окрім того, відповідно до пункту 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27 грудня 2010 року, у запиті зазначаються:

- посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;

- підстави для надіслання запиту;

- опис інформації, що запитується, та конкретний перелік документів, що її підтверджують.

Однак, у запитах державної податкової інспекції не міститься підстав для надсилання таких запитів нотаріусам, а також посилання на норми закону, відповідно до якої податкова інспекція має право на отримання інформації щодо вступу осіб у права обдаровуваного.

З огляду на викладене можемо констатувати, що запити державної податкової інспекції нотаріусам стосовно надання інформації про вступ фізичних осіб у права спадкоємця (обдаровуваного) з обов’язковим зазначенням повних даних про таку особу та даних про майно, отримане за правом спадкування (дарування), які не містять посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації, підстави для надсилання таких запитів нотаріусам, не відповідають вищезазначеним нормам Закону України «Про нотаріат».

ЛІТЕРАТУРА:

 

  1. Про нотаріат : Закон України // Відомості Верховної Ради України. — 2011. — № 13-14, № 15-16. — Ст. 112
  2. Податковий кодекс : Закон України // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 39. — Ст. 383.