29 жовтня 2008 року вийшло в світ друге видання словника основних визначень та понять з міжнародної та національної безпеки.
Дане видання продовжує започатковану традицію щодо видання наукових праць на честь власного дня народження – Володимира Ліпкана.
Даний словник — одна з небагатьох спроб осмислити феномен національної безпеки з позицій системного підходу. У ньому зібрані основні поняття і терміни, якими послуговуються у сфері безпеки, а також користуються при викладанні безпекових дисциплін.
Основна термінологія довідника успішно апробована в Академії управління МВС України, Київському національному університеті внутрішніх справ, Інституті права і безпеки підприємництва Європейського університету, Інституті менеджменту безпеки університету економіки та права „КРОК”, використана в Міжнародній поліцейській енциклопедії, словнику термінів та визначень недержавної системи безпеки Українського союзу промисловців та підприємців. Однією з родзинок видання є подання крилатих висловів з безпеки.
Довідник призначений для фахівців у сфері національної та міжнародної безпеки, а також тих, кого хвилюють проблеми формування системи знань про національну безпеку, як складову міжнародної безпеки, та її забезпечення в умовах глобалізації.
Передусім, хотіли б подякувати Вам за те, що виявили зацікавленість щодо даного довідника. Він є першим в Україні, який присвячено опису національної та міжнародної безпеки через надання визначень і понять.
Зауважимо, що побудова категорійно-понятійного апарату теорії безпеки, як і суто наукова інтерпретація їх змісту, перебуває в процесі формування. На жаль, несформованість даної теорії почасти неадекватно сприймаються як в наукових колах, так і серед практиків безпекової діяльності. Починаючи від абсолютного заперечення необхідності формування словника термінів та понять і закінчуючи прагненням унормувати кожен крок і відповідно його формально описати — у такій творчій атмосфері узвичаєно розвивається щось цікаве, нове, конструктивне.
Негативним чинником розвитку науки про безпеку є відсутність словникових та енциклопедичних видань, у яких би знайшов повний опис феномен безпеки: у вигляді категорійно-понятійних рядів, термінологічної ієрархії. За таких умов створення даного словника є потребою дня.
Ще одним підтвердженням цьому є те, що нинішнє видання є другим. Перше вийшло друком у 2006 році, коли автори навіть і не сподівалися на таке швидке перевидання. Але саме життя з його потребами, буремна безпекова дійсність, все більша порізненість держави від малого та середнього бізнесу зумовлюють активізацію наукового пошуку, теоретичного обґрунтування практичних потреб у забезпеченні безпеки. Рушієм даної роботи стала безпосередня участь авторів у роботі Експертної комісії при раді Українського союзу промисловців та підприємців із корпоративної безпеки, Експертної комісії громадської організації „Міжнародна антитерористична єдність”, на яких неодноразово порушувалося питання про необхідність і нагальну потребу формування такого роду наукової продукції.
Не дивним є те, що в даному виданні більшої спрямованості отримали дослідження і запропонування термінів, які описують ті чи інші сторони практичної діяльності з забезпечення безпеки. Цьому допомогли як знання самих авторів, їхня викладацька діяльність, плодотворні дискусії з практичними працівниками, так і наполеглива та копітка діяльність самих студентів і магістрантів.
Причому наявність словника не є даниною моді, а слугує лакмусовим папірцем наближення до вироблення спільного розуміння базових категорій безпеки. Адже без цього, коли фахівці різних галузей розмовляють власною мовою, не розуміючи, а подеколи і не чуючи один одного, подальший рух приречений на безплідне блукання манівцями безпеки, на противагу реальній можливості відпрацювати прийнятні для загалу критерії визначення тих чи інших базових понять.
У процесі підготовки довідника були використані численні літературні джерела, зокрема проаналізовано наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених, документальна база в безпековій сфері, узагальнено практичну діяльність органів безпеки в контексті євроатлантичної інтеграції.
Наша мета полягає в тому, щоб закласти фундамент для уніфікованого розуміння понять, які описують процеси у сфері безпеки. Наявність термінології є одним зі свідчень самостійності теорії безпеки, це є своєрідний тест на знання власної мови. Адже без неї жоден науковий напрям не може перетворитися на самостійну галузь знань.
Звичайно, слід говорити і про суто практичну спрямованість: озброїти суб’єктів забезпечення безпеки сучасними знаннями в галузі безпеки, сприяти формуванню не лише єдиного розуміння, але й формування на цій основі уніфікованих підходів до забезпечення безпеки. Єдність позицій у даних суб’єктів сприятиме їх більш ефективній діяльності, і врешті-решт підвищенню рівня національної та міжнародної безпеки.
Відтак, дане видання — є синтезом, спробою здійснення систематизації вже набутого, демонстрації власних напрацювань, і безперечно запрошення небайдужих для конструктивних дискусій. У словнику містяться ключові терміни та поняття, що їх вивчають студенти при опануванні навчальних дисциплін „Національна безпека України”, „Теорія управління безпекою соціальних систем”, „Безпекознавство”, „Теорія національної безпеки” тощо.
Слід зазначити, що в розробленні другого видання було надано методологічну допомогу колективом Інституту менеджменту безпеки Університету економіки та прав „КРОК”, зокрема, особливу подяку хотілося б висловити П.Я. Пригунову.
Окрема дяка віце-президенту Українського союзу промисловців і підприємців В.В.Крутову, за сприяння якого розпочалася плідна робота щодо наукового підходу до забезпечення безпеки передусім недержавними суб’єктами.
Варто згадати і В.І.Шакуна, який своїми порадами допоміг сформувати підходи до формування авторської концепції правової регламентації суспільних відносин у сфері національної безпеки. Внаслідок чого Ліпканом В.А. було запропоновано нову галузь права: право національної безпеки.
Авторами з вдячністю відмічається також керівництво громадської організації „Міжнародна антитерористична єдність”, зокрема в особі О.І.Дічека, солідна джерельна база якої дозволила авторам по-новому підійти до надання тлумачень тим чи іншим термінам, спираючись передусім на практичні потреби і можливість застування набутих знань у практичній безпековій діяльності.
Наша мета — стабільно процвітаюча Україна. Переконані, шановний читач, що Вам не байдуже ваше майбутнє і ваших близьких. Будемо красно вдячні за внесок у скарбницю безпеки, якщо долучитеся до справи формування системи національної безпеки, висловивши власну думку щодо тих чи інших термінів та понять, які не знайшли свого опису в даному виданні або щодо яких у вас є власне бачення.
Ваші пропозиції можете надсилати на електронну адресу: academic@ukr.net. — Ліпкану Володимиру.
Вдячний за співпрацю, безпечного Вам майбуття!
Ліпкан В. А. Національна і міжнародна безпека у визначеннях та поняттях : [словник] / В. А. Ліпкан, О. С. Ліпкан, — Вид. 2-е, доп. і перероб. — К. : Текст, 2008. — 400 с.