Інтернет ― пʼята гілка влади

Кушнір Ольга Василівна

радник президента зі стратегічних комунікацій ГОСЛ

кандидат юридичних наук

 

Одним із напрямів розвитку нашої організації є підвищення кваліфікації. Днями, Ольга Василівна пройшла підвищення кваліфікації у Вільній школі журналістики. Деякі цікаві думки із навчання і власні роздуми щодо окремих положень лекторів Ольга Василівна вирішила викласти в окремих статях.

Тоже дана стаття є першою з циклу і присвячена проблемам інтерпретації Інтернет.

Сучасний світ змінюється щосекунди. З’являються нові технології, поширюються нові знання. Окремі речі втрачають сенс, інші його набувають. Виникають нові формації в суспільствах. На думку William H. Dutton (Oxford Internet Institute), однією з таких формацій є Інтернет.

Дослідник зазначає, що концепція «П’ятої влади» може впливати на розвиток «колективного розуму», розповсюдження та виток інформації.

Наприклад, в Індії є сайт «Я дав хабаря», де люди зазначають який хабар і кому вони були змушені дати. Сайт накопичує таку інформацію й потім вона узагальнюється для розуміння рівня корупції в країні. Й, відповідно, таким чином окремі громадяни здатні впливати на формування реального рівня корупції в державі (аналогічні сайти з’являються в Китаї).

Фактично, «п’ята влада» наділена функцією саморегуляції, адже працює в режимі онлайн. Відтак може стати найпотужнішою, адже саме вона здатна контролювати пресу. Водночас, «п’ята влада» не є установою, а тому вона всемогутня й ніхто не здатен її знищити.

За матеріалами лекції у Школі вільної журналістики.