Відзив В. А. Ліпкана на автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук Ігоніна Руслана Владиславовича «Адміністративно-правове забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції»

 

ВІДЗИВ

на автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора юридичних наук Ігоніна Руслана Владиславовича

«Адміністративно-правове забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції» за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право

 

Як відомо у спадщину від радянської системи Україна отримала розгалужену та професійну судову систему, яка працювала виключно в рамках існуючої тоді політико-правової доктрини. І вже на зорі формування української держави постало питання про формування не просто судової системи України, а про створення української судової влади. Здійснення правосуддя, реалізація завдань судової влади щодо забезпечення права кожного на судовий захист – запорука верховенства права, основа виконання судом його важливої функції та гарантування кожному громадянину України доступу до об’єктивного, неупередженого, справедливого, чесного правосуддя.

На сучасному етапі розвитку та удосконалення державності незалежної України надзвичайно актуальною являється реформа правової системи, складовою частиною якої є судова реформа, що нині набрала якісно нового розвитку. Аналіз ситуації у сфері судової влади свідчить, що однією з причин нинішнього стану судової системи України є серйозні недоліки в адміністративно-правовому забезпеченні діяльності та функціонування судової влади т її структур. Вище зазначене дозволяє нам вказати на особливу актуальність та своєчасність дисертаційного дослідження Ігоніна Р.В. «Адміністративно – правове забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції».

Як слушно зазначає дисертант, переважна більшість правовідносин, які виникають у сфері забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції, за своєю правовою природою є адміністративно-правовими, а діяльність відповідної публічної адміністрації значною мірою характеризується як управлінська (виконавчо-розпорядча)(с. 1).

В основу дисертаційної роботи покладено системний підхід до вивчення особливостей адміністративно-правового забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції.

Структура дисертаційної роботи є продуманою і цілком логічною щодо предмету дослідження і поставленої мети. Для авторської концепції суттєве значення має кожен із розділів (“Загальна характеристика судової влади”, “Система судів загальної юрисдикції та адміністративно-правові відносини, що виникають у процесі її функціонування”, “Поняття та принципи адміністративно-правового забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції”, “ Суб’єкти адміністративно-правового забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції”), оскільки такий виклад обґрунтовує виокремлені як предмет дослідження теоретико-методологічні проблеми, нормативно-правове регулювання та практичну діяльність щодо адміністративно-правового забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції.

Важливе значення для комплексного дослідження має визначення і розмежування функцій суду:

а) функції суду (як органу державної влади та судді або складу суддів, які виступають у ролі суду), що пов’язані із безпосередньою реалізацією судової влади;

б) функції суду та судді(ів), коли їх діяльність не пов’язана із безпосередньою реалізацією судової влади, а суддя(і) не виступають у ролі суду як органу державної влади(с. 13).

Не можемо не погодитися з висновком зробленим дисертантом про те, що здійснення судової влади шляхом відправлення правосуддя у формі судочинства заради забезпечення кожній особі права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, передбачених законодавством, є встановленими законом, фундаментальними, «цементуючими» для всієї судової системи України правовими ознаками, що надають їй кваліфікаційних характеристик системного утворення (с. 14).

Проте, слід зазначити, що окремі положення дисертаційного дослідження викликають зауваження.

Зокрема на с. 27 автор зазначає, що на прикладі правової практики різних країн обґрунтована необхідність включення до судоустрою України органів державної влади, які здійснюють забезпечувальну діяльність щодо судів, перебуваючи з ними у правовому взаємозв’язку. Разом з тим, у авторефераті відсутні посилання на проаналізований автором міжнародний досвід особливостей функціонування окремих суб’єктів адміністративно–правового забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції у різних країнах.

Проте, вказаний недолік не знижує наукове значення і практичну цінність зазначеного дисертаційного дослідження. Робота завершується самостійними і аргументованими висновками, які логічно пов’язані із викладеним основним матеріалом.

Висновок. Здійснивши аналіз автореферату, можна стверджувати, що дисертаційна робота Ігоніна Руслана Владиславовича „Адміністративно-правове забезпечення функціонування системи судів загальної юрисдикції” є самостійною працею, має творчий характер, є завершеним науковим дослідженням, що за своєю актуальністю, новизною постановки та вирішення поставлених наукових проблем, теоретичним рівнем та практичною значимістю, достовірністю та обґрунтованістю одержаних результатів повністю відповідає вимогам Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2007 року № 423, а її автор – Ігонін Руслан Владиславович заслуговує на присудження йому наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право.