Відзив на дисертацію Кеберник А.В. «Наукова експертиза в адміністративно-юрисдикційній діяльності: питання теорії та практики»

ВІДЗИВ

на автореферат дисертації Кеберник А.В. на тему: «Наукова експертиза в адміністративно-юрисдикційній діяльності: питання теорії та практики», поданої на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право; фінансове право; інформаційне право

 

У роботі вперше комплексно проаналізовано теоретичні і практичні питання наукової експертизи в адміністративно-юрисдикційній діяльності. Проаналізовано історіографію дослідження експертної діяльності в адміністративно-юрисдикційному процесі у правовій доктрині; визначено сутність, поняття і специфічні ознаки наукової експертизи в адміністративно-юрисдикційній діяльності; розкрито зміст мети, завдань, предмета, об’єкта і принципів як засадничих характеристик ролі наукової експертизи в адміністративно-юрисдикційних провадженнях із визначенням та детальним аналізом кожного з них; визначено види наукової експертизи при здійсненні адміністративно-юрисдикційної діяльності, розкрито поняття і систему її суб’єктів; систематизовано та проаналізовано зарубіжний досвід правового регулювання основних засад наукової експертизи в адміністративно-юрисдикційній діяльності та сформульовані основні напрями його запозичення для України; окреслено шляхи вдосконалення здійснення зазначеної експертизи та засад управління нею на сучасному етапі розвитку українського суспільства.

Дисертантом встановлено, що розвиток наукової експертизи в межах адміністративно-юрисдикційної діяльності на рівні доктрини і законодавства пройшов наступні етапи: перший (з 20-х до середини 80-х років ХХ ст.) характеризується формуванням основ експертизи для адміністративно-юрисдикційного процесу на тлі теорії експертної діяльності в межах кримінального і цивільного процесів; другий (із середини 80-х ХХ ст. до 2005 року) – доктринальною кристалізацією специфічних рис експертизи в адміністративно-юрисдикційному процесі; третій (з початку 2006 року і дотепер) – розробкою специфічних рис інституту наукової експертизи в рамках адміністративно-юрисдикційної діяльності й інших проваджень адміністративного процесу.

Принципово важливим є те, що дисертантом не тільки здійснено теоретичні розробки в зазначеній проблематиці, а й внесені власні конкретні пропозиції щодо доцільності застосування комплексних заходів по удосконаленню адміністративно-правового регулювання діяльності в даній сфері.

У цілому дисертація Кеберник А.В. є завершеним монографічним дослідженням, виконаним на рівні вимог, що пред’являються до такого виду робіт.

Хоча дисертаційне дослідження можна оцінити позитивно, слід зазначити, що у ньому, як і у будь-якій творчій праці, є дискусійні моменти або положення, які потребують певного уточнення.

Певну полеміку викликає підхід авторки до визначення поняття наукова експертиза в адміністративно-юрисдикційній діяльності – це різновид наукових експертиз, зміст якого полягає в науково достовірному (всебічному, повному, об’єктивному) дослідженні (аналізі, перевірці, оцінці та ін.) експертом наявних об’єктів матеріалів справи за допомогою наукової методології на предмет неправової оцінки (кваліфікації) цих об’єктів (обставин), спрямованому на встановлення фактів за питаннями, поставленими перед ним суб’єктом адміністративно-правових відносин юрисдикційного характеру, і формулювання за результатами такого дослідження вичерпних відповідей, викладених в експертному висновку, підготовленому й оформленому в чітко встановленій адміністративно-процесуальним законом формі.

Адже за даного випадку авторкою на застосовано метод алгебраїчної будови словникових сполучень, що призводить до надмірної і непотрібної деталізації окремих категорій в рамках однієї дефініції.

Бракує також застосування методу структурно-логічного моделювання при визначенні онтогенетичних зв’язків та складових наукової експертизи.

Ґрунтуючись на сучасній термінологічній парадигмі адміністративного права, авторові доцільно було б унаочнити напрями розвитку понятійно-категорійного апарату теорії адміністративного процесу та  права тезаурусом за темою „Наукова експертиза в адміністративно-юрисдикційній діяльності”.

Проте, наведені зауваження не знижують наукового значення та практичної цінності матеріалів дослідження, носять дискусійний характер та не впливають на загальну позитивну оцінку роботи.

Дисертація Кеберник Анни Володимирівни на тему «Наукова експертиза в адміністративно-юрисдикційній діяльності: питання теорії та практики» виконана на належному науковому рівні і відповідає вимогам, які пред’являються до кандидатських дисертацій. Вона є самостійним, оригінальним дослідженням із відповідними висновками та пропозиціями, які містять наукову новизну і можуть використовуватись як у подальших наукових дослідженнях, так і у законодавчій та навчальній роботі, а її автор Кеберник Анна Володимирівна — на підставі публічного захисту заслуговує на присудження їй наукового ступеня кандидата юридичних наук зі спеціальності 12.00.07 — адміністративне право; фінансове право: інформаційне право.

 

Доктор юридичних наук, доцент

Голова наглядової ради

Глобальної організації союзницького лідерства                    В.А.Ліпкан