Поняття провадження по адміністративним проступкам у сфері інтелектуальної власності

Ярошенко Сергій Володимирович,

здобувач Київського національного університету внутрішніх справ

Провадження у справах про адміністративні проступки — це процесуальна діяльність на підставі визначених законодавцем правил щодо встановлення об’єктивної істини у справі про адміністративний проступок і прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення визначається як ряд послідовних дій уповноважених органів (посадових осіб), а в деяких випадках — інших суб’єктів, що відповідно до норм адміністративного законодавства здійснюють міри, спрямовані на притягнення правопорушників до відповідальності і забезпечення виконання винесеної постанови.

Або іншими словами адміністративно-деліктне провадження — це діяльність уповноважених суб’єктів із застосування адміністративних стягнень, здійснена в адміністративно-процесуальній формі, воно виступає складовою частиною адміністративно-юрисдикційного процесу.

При розробці поняття провадження у справах про адміністративні правопорушення радянські вчені підходили до нього з прагненням забезпечити законність у діяльності державного управління шляхом упорядкування законом їхніх владних дій і процедури цих дій при взаєминах влади з громадянами. Під адміністративним процесом варто розуміти порядок діяльності всіх органів державного управління із здійснення їхньої компетенції, порядок розв’язання справ, що виникають у процесі управління, а також застосування норм матеріального адміністративного права.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення — вид адміністративно-юрисдикційного провадження, що має специфічну процедуру розгляду справ із накладення адміністративних стягнень.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення — це системне утворення, комплекс взаємозалежних процесуальних дій, що:

1) утворюють визначену сукупність процесуальних правовідносин, що відрізняються предметною характеристикою і взаємозв’язком з відповідними матеріальними правовідносинами;

2) викликають потреби встановлення, доведення, а також обґрунтування всіх обставин і фактичних даних розглянутої юридичної справи;

3) обумовлюють необхідність закріплення, офіційного оформлення отриманих процесуальних результатів у відповідних актах, документах.

У цілому провадження в справах про адміністративні правопорушення врегульовано нормами, які містяться в розділах IV та V КУпАП (глави 18-33).

Наразі, визначаючи поняття адміністративно-деліктного провадження у сфері інтелектуальної власності, зазначимо, що це регламентований положеннями нормативно-правових актів порядок діяльності органів (посадових осіб) із своєчасного, всебічного, повного й об’єктивного з’ясування обставин кожної справи у сфері інтелектуальної власності; вирішення її відповідно до чинного законодавства; забезпечення виконання винесеної постанови; запобігання адміністративним правопорушенням у сфері інтелектуальної власності, а також зміцнення законності.

Подане нами визначення будується на сконцентрованих і врахованих основних завданнях, які, відповідно до ст. 245 КУпАП, ставляться до провадження в справах про адміністративні правопорушення.