МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ СТАНДАРТИ ООН У СФЕРІ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ

Кафтя Андрій Анатолійович

Здобувач Запорізького національного університету

 

Правовий фундамент інформаційної політики ООН складають численні резолюції, декларації, пакти, затверджені Генеральною Асамблеєю ООН.

Тривалий час предметом уваги ООН було визначення міжнародно-правових стандартів діяльності засобів масової інформації. Нині «…серед основних напрямків сучасної інформаційної політики Організації Об’єднаних Націй можна виділити наступні: •фінансування, розвиток і підтримка стійкості інформаційної інфраструктури; • визначення і подолання бар’єрів, що перешкоджають створенню інформаційного суспільства; • роль урядів, бізнесу та громадянського суспільства в просуванні ІКТ з метою розвитку інформаційного суспільства; • освіта, розвиток людських ресурсів і професійна підготовка; • безперешкодний та цілодобовий доступ до інформаційних та комунікаційних технологій; • безпека інформації в мережевому середовищі; • застосування ІКТ в галузях освіти, охорони здоров’я, культури, ліквідації бідності, державного управління, працевлаштування, бізнесу» [1].

Аналіз зазначених вище напрямів інформаційної політики ООН дозволяє констатувати, що вони становлять собою магістральні напрями побудови інформаційного суспільства.

Значною подією як для Організації Об’єднаних Націй, так і для всіх зацікавлених у становленні інформаційного суспільства сторін стало проведення Всесвітнього саміту з питань інформаційного суспільства, що проходив у два етапи в Женеві 10-12 грудня 2003 року і в Тунісі 16-18 листопада 2005 року, та підготовка якого тривала сім років.

Наслідком роботи цього саміту було ухвалення Декларації принципів від 12 грудня 2003 року, де системно визначено основні міжнародно-правові засади побудови інформаційного суспільства як глобального завдання в новому тисячолітті, зокрема цілі, завдання, контрольні показники, а також напрями дій для розвитку інформаційного суспільства.

Женевська декларація складається з декількох підрозділів:

а) наше загальне бачення інформаційного суспільства;

б) інформаційне суспільство для всіх, ключові принципи;

в) до інформаційного суспільства для всіх, заснованого на спільному використанні знань.

Так, у першому підрозділі даного правового документа «Наше загальне бачення інформаційного суспільства» закріплено: «…спільне прагнення і рішучість побудувати орієнтоване на інтереси людей, відкрите для всіх і спрямоване на розвиток інформаційне суспільство, в якому кожний може створювати інформацію і знання, мати до них доступ, користуватися й обмінюватися ними, даючи змогу окремим особам, громадам і народам повною мірою реалізувати свій потенціал, сприяючи своєму сталому розвиткові і підвищуючи якість свого життя на основі цілей і принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй і поважаючи в повному обсязі та підтримуючи Загальну декларацію прав людини», «ІКТ слід розглядати як інструмент, а не як самоціль. За сприятливих умов ці технології можуть стати могутнім інструментом, підвищуючи продуктивність, генеруючи економічне зростання, створення робочих місць і розширення можливостей працевлаштування, а також підвищення якості життя для всіх. Вони також можуть сприяти діалогу між людьми, націями і цивілізаціями», «…сьогодні блага революції в інформаційних технологіях нерівномірно розподілені між розвинутими країнами, і країнами, що розвиваються, а також усередині суспільств. Ми сповнені рішучості перетворити цей цифровий розрив у цифрові можливості для всіх, зокрема для тих, кому загрожує відставання і подальша маргіналізація» [2] тощо.

Поліпшити доступ до інформаційної і комунікаційної інфраструктури та технологій, а також до інформації і знань; підвищити компетентність; підвищити довіру та безпеку при застосуванні ІКТ; створити сприятливе середовище на всіх рівнях; розвинути і розширити застосування прикладень ІКТ; заохочувати культурне різноманіття і поважати його; визнавати роль засобів масової інформації; приділяти увагу етичним сторонам інформаційного суспільства; а також заохочувати міжнародне і регіональне співробітництво визначено як ключові принципи побудови відкритого для всіх інформаційного суспільства [2].

Зважаючи на те, що інформаційне суспільство досягло різних рівнів у різних країнах світу, відображаючи різні стадії розвитку, поряд з спільним баченням та керівними принципами, міжнародною спільнотою також ухвалено «…конкретні напрями дій для досягнення погоджених на міжнародному рівні цілей розвитку, включаючи ті, що містяться в Декларації тисячоліття, Монтерейському консенсусі і Йоганнесбурзьких Декларації і Плані впровадження» [2].

На другому етапі ВСІС було проаналізовано й оцінено прогрес, досягнутий в подоланні цифрового розриву та досягненні інших завдань інформаційного суспільства на основі конкретних контрольних показників для інформаційного суспільства, що «будуть встановлені в належних випадках на національному рівні в рамках національних електронних стратегій і відповідно до національних документів, що визначають політику розвитку, враховуючи різні національні обставини» [2], а саме:

a)         підключення до ІКТ сільські населені пункти і створення суспільних пунктів доступу;

b)        підключення до ІКТ університети, коледжі, середні і початкові школи;

c)         підключення до ІКТ наукові і дослідні центри;

d)        підключення до ІКТ публічні бібліотеки, культурні центри, музеї, поштові відділення й архіви;

e)         підключення до ІКТ центри охорони здоров’я і лікарні;

f)          підключення усі місцеві і центральні підрозділи державних органів та заснування веб-сайти і адреси електронної пошти;

g)         адаптування всіх програм початкових і середніх шкіл для вирішення задач інформаційного суспільства, враховуючи національні обставини;

h)        забезпечення все населення планети доступом до послуг телебачення і радіо;

i)           заохочення створення контенту і створення технічних умов для полегшення присутності та використання в Інтернеті всіх мов світу;

j)           забезпечення, щоб більше половини жителів планети мали доступ до ІКТ в досяжних їм межах.

Проведенням другого етапу Всесвітнього саміту з питань інформаційного суспільства (ВСІС) в Тунісі 16–18 листопада 2005 року підтверджено прагнення і рішучість побудувати орієнтоване на інтереси людей, відкрите для всіх і спрямоване на розвиток інформаційне суспільство на основі цілей і принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй, міжнародного права і принципу багатосторонніх відносин, дотримуючи в повному обсязі і підтримуючи Загальну декларацію прав людини, для того щоб люди в усім світі могли створювати інформацію і знання, мати до них доступ, користуватися й обмінюватися ними, аби повною мірою розкрити свій потенціал і реалізувати погоджені на міжнародному рівні цілі і завдання розвитку, включаючи Цілі розвитку тисячоліття [2].

У Туніській програмі інформаційного суспільства особливу вагу було приділено фінансовим механізмам для вирішення задач ІКТ та управлінню Інтернетом      .

Зокрема визначено, що ряд областей, для яких потрібно більше фінансових ресурсів і яким у рамках існуючих підходів до фінансування ІКТ для цілей розвитку поки що приділяється недостатня увага.

Отже, Декларація принципів від 12 грудня 2003 року містить основні міжнародно-правові засади інформатизації, зокрема цілі, завдання, контрольні показники, а також напрями дій для розвитку інформаційного суспільства.

 

Список використаної літератури:

  1. Струнін П. А. Тенденції розвитку інформаційної політики міжнародних організацій / П. А. Струнін. [Електронний ресурс]: — Режим доступа : http: // Downloads/Nchnpu_022_2014_Spets.vip._31.pdf
  2. Декларація принципів від 12 грудня 2003 року [Електронний ресурс]: — Режим доступа : http:// zakon2.rada.gov.ua